Wycieczka Klubu Seniora do Gdańska 30-11-2021
Seniorzy z Klubów Seniora „Życie zaczyna się na emeryturze” z Tujska, Bronowa oraz Drewnicy uczestniczyli w wycieczce historycznej do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie, Seniorzy podzieleni na dwie grupy poznawali historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej. Grupy wspierały ciekawym słowem znakomite panie przewodniczki. Podczas wizyty w Muzeum, Seniorzy mieli możliwość obejrzenia wirtualnych wersji wystaw czasowych.
Po 3 godzinnym zwiedzaniu Muzeum Seniorzy skosztowali obiad w Restauracji Vidokova z przepiękną zaśnieżoną panoramą Gdańska za oknem. Po obfitym obiedzie i chwili relaksu przy kawie i serniczku, nasi nestorzy udali się do Multikina na seans pt. „Nędzarz i Madame” Poznali historię Adama Chmieleckiego jego artystyczną i duchową drogę jako polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich, którego świat poznał później jako Brata Alberta.
Seniorzy wracali w dobrych humorach z nadzieją na kolejny udany wyjazd.
Projekt STOP WYKLUCZENIU! Rozwój usług społecznych na terenie Gminy Stegna został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Otwarcie Klubu Seniora w Tujsku
Dnia 8.11.2021 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Klubu Seniora w Tujsku „Życie zaczyna się na emeryturze”.
Powstanie Klubu wiąże się z pozyskaniem przez Panią Wójt Ewę Dąbską kwoty 4 300 323,42 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na realizację projektu „STOP WYKLUCZENIU! Rozwój usług społecznych na terenie Gminy Stegna”. Projekt zakłada między innymi utworzenie trzech klubów seniora i czterech placówek wsparcia dziennego.
Dzięki środkom dokonano remontu świetlicy w Tujsku oraz
Nieczynny GOPS
Program „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2022
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stegnie rozważa możliwość przystąpienia w roku 2022 do Programu „Opieka wytchnieniowa – edycja 2022”, realizowanego w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
W związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Programem pn. „Opieka wytchnieniowa – edycja 2022” finansowanym ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Gminny Ośrodek Pomocy w Stegnie wraca się z prośbą do członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych spełniających kryteria ogłoszone w programie o zgłaszanie potrzeb w zakresie korzystania z usług opieki wytchnieniowej.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- osobami posiadającymi:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) albo
- orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) ‒ poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Program „Opieka wytchnieniowa” jest adresowany do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności
i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej. Usługi opieki wytchnieniowej przysługują