Zmiany w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnością
- Kategoria: aktualności
Od 1 stycznia 2024 roku zmiany w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1429) zakłada przebudowę od 1 stycznia 2024 r. dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów poprzez:
– wprowadzenie do systemu prawnego nowego świadczenia – świadczenia wspierającego kierowanego bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością w wieku od ukończenia 18 r. życia,
– zmiany w warunkach przyznawania funkcjonującego obecnie świadczenia pielęgnacyjnego,
– likwidację specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stegnie, działając na podstawie art. 63 ust. 12 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1429), dalej zwanej „ustawą” informuje o zmianach w zasadach dotyczących uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna.
Na podstawie art. 63 ust. 16 ww. ustawy o świadczeniu wspierającym organ właściwy w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych, w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu, tj. do dnia 10 października 2023 r., informuje osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna o zmianach w zasadach dotyczących uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna
Zgodnie z art. 43 i art. 51 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. 2023 r. poz. 1429) wprowadzono zmiany w:
- ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych dotyczące zasad ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego,
- ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów dotyczące zasad ustalania prawa do zasiłku dla opiekuna.
Zmiany w zasadach dotyczących uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz zasiłku dla opiekuna wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
W związku z powyższym Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stegnie informuje:
Komunikat w sprawie ustalania prawa do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności na podstawie ustawy z dnia 2 sierpnia 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
- Kategoria: OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE
Komunikat w sprawie ustalania prawa do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności na podstawie ustawy z dnia 2 sierpnia 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stegnie informuje, iż w związku z nowelizacją ustawy wprowadzono przepisy umożliwiające zachowanie statusu osób z niepełnosprawnością podczas oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia.
Warunkiem jest złożenie wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności i niezwłoczne dostarczenie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stegnie zaświadczenia potwierdzającego złożenie wyżej wymienionego wniosku.
Na podstawie otrzymanego zaświadczenia potwierdzającego złożenie wniosku oraz określającego termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stegnie będzie przedłużał prawo do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności na wniosek strony, do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Zgodnie z ustawą osoba z niepełnosprawnością posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony będzie mogła wystąpić do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż na 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia. W przypadku osób poniżej 16 roku życia na 3 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności.
Orzeczenia o niepełnosprawności (wydawane dzieciom w wieku do ukończenia 16 r. życia) zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.
Karta parkingowa - informacja
- Kategoria: OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE
Zasady wydawania kart parkingowych - http://bip.pzon.powiat.malbork.pl/dokumenty/menu/12
Do wniosku osoby niepełnosprawnej dołącza się:
- Jedną fotografię o wymiarach 35 mm x 45 mm, odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiającą tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami.
- Dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej.
- Do wglądu oryginał orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień.
Nr rachunku bankowego, na który należy uiszczać opłatę za wydanie karty parkingowej
20 1160 2202 0000 0002 5858 5663
Starostwo Powiatowe w Malborku
Plac Słowiański 17
82-200 Malbork
Tytuł przelewu: Opłata za kartę parkingową
Wysokość opłaty: 21 zł